Reklam
Taner Kılıç

Taner Kılıç

[email protected]

EV KİRALARI ASGARİ ÜCRETİN ÜSTÜNDE

19 Mayıs 2024 - 01:26

Merhaba sayın okuyucularım. Son gülerde artış gösteren Ev kiraları ile ilgili vatandaşların isyanını dile getirmek istiyorum. Bu duruma kayıtsız kalamadım. Maalesef ev kiraları artışları insanların psikolojisini bozmuş durumda. Konut fiyatlarında ise artışın, kredilerde yaşanan yavaşlamaya rağmen durmaması insanları ev satın almaktan çok kiralık arayaşına yönlendiriyor. 

Vatandaşlar Hükümetten bu kiralar konusunda bir çözüm bulmasını istiyor. Öyleki şuan asgari ücret 17.002 TL ve Metropol illerde çok lüks olmayan daireler bile 15 Binden başlayıp 20-30 binlere kadar çıkabilmektedir.

Ülkede asgari ücret 17 Bin olmasına rağmen nasıl olurda normalde asgari ücretli bir ailenin yaşayabileceği daire 15 bin TL üstünde oluyor. Bu insan ne yer ne içer arkadaş kimsede vicdan kalmamış şimdi ev sahiplerinin birçoğu da kiracılara çıkın ben oturacağım diyor veya kızım oğlum oturacak diye kiracıları çıkartıp başka kiracılara çok pahalıya kiralıyor.
Bana göre ev fiyatları asgari ücretin üstünde olmamalı. Zira ;kira artışları %25’i geçmeyecek diyorlar ama bunu pekte dinleyen yok bu yüzden pek çok ev sahipleri ile kiracılar mahkemelik olmuş durumda.

Pandemi öncesi bir asgari ücretli maaşının 4/1 ni kiraya verip kalanıyla geçinebiliyordu. Ama gelin görün ki şimdi öyle değil bırak 4/1 maaşının üstünde kira ödemek zorunda yine pandemi öncesi iyi hatırlıyorum bir vatandaş dişini sıkarak maşının 4/3 ünü ödeyip ev kredisi alıp ev satın alabiliyordu. Şimdi ise asgari ücretli maaşının 4 katını verecek ki kredi kullanıp 2.el bir daire sahibi olabilsin.

İnanırmısınız artık kimse evlenmek istemiyor. Çünkü pahalılıktan geçinemeyeceğini düşünüyor. Ayrıca bir evde 3 kişi çalışacak ki bir evi geçindirebilsin, bu duruma bir çözüm bulunması beklentisi içinde insanlar.Umarım ve dilerim ki bizden yetkisi daha yukarıda olanlar konuya hassasiyet gösterirler. Yoksa gidişat kötüye gidiyor benden söylemesi.

Kalın sağlıcakla.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Bülent özer
    1 ay önce
    Güzel bir konuya değinmiş siniz Taner bey zevkle okudum. Ama.gercekten çok üzücü Güzel ülkem nasıl oldu da bu hale geldi ev sahipleri ne ara bu kadar vicdansız oldu anlamış değilim Allah yardımcımız olsun. Bir sonraki köşe yazınızı bekliyor olacağım başarılarınızın devamını dilerim. Sizlerde kalın saglicakla