Reklam
Dyt.Canse Özer

Dyt.Canse Özer

[email protected]

EV TİPİ SU ARITMA CİHAZLARI SAĞLIKLI MI? SU ARITMA CİHAZLARINI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?

08 Ocak 2023 - 13:29

Kirli sulardaki ağır metaller, bakteriler, virüsler ve diğer kirleticiler sağlığımız için tehlike yaratabiliyor. Temiz suya erişmek için tercih edilen ev tipi su arıtma cihazlarının sayısı ise her geçen gün artıyor. Su arıtma cihazlarının özellikleri doğru şekilde seçildiğinde ve filtre bakımı düzenli olarak yapıldığında içilebilir sağlıklı bir su elde ediliyor. Su arıtma cihazlarını satın almayı düşünüyorsanız özellikle dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.
                       
“ARITMA CİHAZINDAKİ FİLTRE TERCİHİNİZ HER ZAMAN NANO FİLTRELERDEN YANA OLSUN.”

Su arıtma cihazlarında 3 tip filtre çeşidi bulunuyor. Bunlardan ilki mikrofiltre; sulardaki kimyasalları ve virüsleri ortadan kaldırmada ne yazık ki etkili olmuyor. İkincisi ultrafiltre; bakteri, virüs ve protozoa gibi zararlılardan koruma sağlıyor fakat kimyasalların azaltılmasında düşük düzeyde etki sağlıyor. En sağlıklı filtre olarak nitelendirdiğimiz nanofiltre ise bakterilerin, virüslerin, kimyasalların ve tüm mikroskobik canlıların ortadan kaldırılmasında en etkili korumayı sağlıyor. Cihazın filtre gözenek boyutunun 0,001 mikron olması nanofiltre olduğunu gösteriyor. Satın almayı düşündüğünüz cihazın özelliklerinde bu ibarenin bulunmasına mutlaka dikkat etmek gerekiyor.

“TERS OSMOZ SİSTEMLERİ EN ETKİLİ KORUMAYI SAĞLAR.”

Ters osmoz sistemleri, suyun akışını tersine çeviren bir işlem kullanır. Bu işlem sudaki mikropların ve zararlı kirleticilerin ve ağır metallerin uzaklaştırılmasını sağlar. Ters osmoz sistemleri, sodyum, klorür, bakır, krom ve kurşun dahil yaygın kimyasal kirleticileri giderir.


“CİHAZDA MUTLAKA ‘NSF’ SERTİFİKASI OLMALI.”

Ev tipi su arıtma cihazları için herhangi bir yasal düzenleme bulunmamakla birlikte, ürünlerin güvenliği ve performansı için gereklilikleri belirleyen NSF protokolleri geliştirilmiştir. NSF, ürünler için halk sağlığı standartları geliştiren bağımsız bir kuruluştur. Satın almayı düşündüğünüz ürünün etiketinde NSF logosu olduğuna emin olun. Neye karşı koruma sertifikasına sahip olduğunu görmek için NSF veri tabanında arama yapabilirsiniz. Su arıtma cihazları için için geçerli NSF standartlarından bazıları standart 42 (tat ve koku), 53 (kirlilik azaltma), 58 (ters osmoz) ve 62'dir (damıtma).

Ürününüzün tüm bu standartlara uygun olup olmadığını inceledikten sonra arıtma cihazınızın ürettiği temiz suyun keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum