Şafak Sol

Şafak Sol

[email protected]

10 KASIM DENİLİNCE AKLINIZA NE GELİR?

09 Kasım 2021 - 11:31

10 Kasım benim için kara birgündür.10 Kasım 1938 günü saat 09.05'te yaşamını yitiren, Türkiye'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk anısına her yıl tutulan ulusal yastır.10 Kasım deyince her Türk insanının aklına Atatürk`ün, büyük önderin hayata gözlerini kapattığı,hepimizin içini titreten o gün gelir.
Peki, Atatürk deyince aklımıza ne gelir?
Sizde Mustafa KemalAtatürk`ü, büyük önderi, anlatmaya kelimeler yetermi?
Atatürk`ü tanımlayacak en iyi söz kahramandır herhalde.
Böylesine zeki ve ileri görüşlü birinin liderimiz olması kadar bizlere onur verecek bir şey varmış?
Türk ulusunun kurtarıcısı, Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, bağımsızlığımızın mimarı, eşsiz devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ü sonsuzluğa uğurladığımız günün yıldönümündeyiz.
Ulu Önder Atatürk, ileriyi görme yeteneği, askeri dehası, eserleri ve siyasi başarılarıyla tüm dünyanın örnek aldığı büyük bir devlet adamıdır. Ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü için verdiği mücadele ile herkesin takdirini kazanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu mücadelesiyle Türk milletinin gücünü dünyaya göstermiştir. En büyük ideali, temelini attığı Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak olan büyük önder, bağımsızlığın sembolü olmuştur.
Demokratik, laik ve çağdaş değerlerle oluşturduğu, en büyük eserim dediği Cumhuriyet'i sonsuza kadar korumak ve yaşatmak bizlerin en büyük görevidir. O'nun herkesi aydınlatan ilke ve inkılaplarına olan bağlılığımızı, çağdaş uygarlık yolunda ilerleyerek, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü savunarak sürdürmeliyiz. Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.
Ulu önder Atatürk'ün ölümü tüm Dünya'yı fazlasıyla ilgilendiren bir haberdi. Dünya liderleri arasında belki seveni de vardı sevmeyeni de fakat şüphesiz ki hepsi tarafından saygı duyulan bir liderdi.
Ulu Önderimizin vefatı dünyada da büyük üzüntüyle karşılandı.
Peki neler yazıldı;
'Atatürk’ün ölümü yalnız Türk Milleti için değil, onun örneğine çok muhtaç olan bütün Doğu milletleri için en büyük kayıptır.' (ELEYYAM Gazetesi, Şam-1938)
'Bir insana ölümünden sonra bu derece sevgi ve yas gösterileri yapılması milletler tarihinde az görülen şeylerdendir.' (ATHİNAİKA, Atina, 12 Kasım 1938)
'Benim üzüntüm iki türlüdür; önce böyle büyük bir adamın kaybından dolayı bütün dünya gibi üzgünüm. İkinci üzüntüm ise, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır.' (ABD Başkanı, Franklin D. Roosvelt)
'Eğer tarih bir kalbe sahip olsaydı, Mustafa Kemal’i mutlaka kıskanırdı.' (Tchang Yang Yee Pan Gazetesi, Çin, 1958)
Temelinde tam bağımsızlık ve milli irade olan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının yıl dönümünde saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz.
'Atatürk, yirminci yüzyılın en büyük mucizesidir.' (National Tidence Gazetesi, Danimarka, 11 Kasım 1938)

'Kadınlar başka hiçbir ülkede bu kadar hızla ilerlememişlerdir. Bir ulusun bu derece değişmesi, tarihte, gerçekten eşi olmayan bir olaydır.' (İngiliz, Daily Telgraph Gazetesi)

'İslam dünyasının büyük insan yetiştirme gücünü yitirdiğini öne sürenler, Atatürk’ü hatırlamalı ve utanmalıdırlar.' (Tahran Gazetesi, İran, 1939)

'Hayatının sonuna kadar milletinin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir.' (Comte Carlo Sforza, İtalya Eski Dışişleri Bakanı)

'Yüzyıldanberi Küçük Asya’nın çıkardığı en büyük lider.' (The Japan Chronicle, Kobe)
'Dünyanın çok nadir yetiştirdiği dâhilerdendir. Dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir.' (An Nahır, Beyrut)
'Atatürk’ün yaptıkları insanoğlunun kolay kolay yapabileceği şeylerden değildir. O; büsbütün başka bir insandı.' (El-Mısri Gazetesi, Mısır, 11 Kasım 1938)
'Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O’nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.' (İkbal, Pakistan Millî Şairi)
'Milletimiz, en büyük Türk’ün karşısında kederli bir saygı ile eğilmektedir.' (Romanya)
'Romanya’da Atatürk’ün ölüm haberi geldiği gün, bütün okullarda dersler tatil edildi.' (Romanya-Rador Ajansı: Bükreş)

'Atatürk, tarihin her devresi için, insanlığın bir mucizesidir.' (Suriye)


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum