İşsiz Annelere Günlük 80, Aylık 2400 TL Harçlık
Halime Erdoğan

Halime Erdoğan

İşsiz Annelere Günlük 80, Aylık 2400 TL Harçlık

10 Haziran 2019 - 13:35

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye İşgücü İstatistikleri Raporuna göre 2019 yılı Ocak dönemi işsiz sayısı 4 milyon 668 bin kişi olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı 1 milyon 259 bin kişi artmış bulunmakta. 
İşsizlik oranları artışının önüne geçmek ve kadıların iş dünyasındaki istihdamını artırmak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) aracılığıyla yürütülecek olan ‘’İşte Anne Projesi’’ başlatıldı. 

 
Proje kapsamında 0-15 yaş arası çocuğu olan işsiz anneler İŞKUR’a başvurarak mesleki eğitim kursu ya da işbaşı eğitim programına katılacaklar. Mesleki eğitim kurslarında mesleği olmayan ya da mesleği olup da iş bulamayan annelerin mesleki nitelikleri geliştirilecek. İşbaşı eğitim programlarında ise mesleki deneyimi, iş tecrübesi olmayan annelere deneyim kazandırılacak. Kurslara katılım gösteren annelere günlük 80 TL, aylık 2400 TL harçlık, 400 TL kreş desteği ve sağlık hizmeti verilecek. 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ‘’Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak kadın istihdamında dünyadaki gelişmeleri yakalamak, kadının ve ailenin güçlenmesini sağlayacak politikaların hayata geçirilmesi öncelikli hedeflerimizdendir.  Kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımlarının güçlendirilmesi hak, fırsat ve imkanlardan eşit şekilde yararlanmalarının sağlanması, bu hususun tüm ana plan ve politikalara yansıtılması amacıyla 2018-2023 yıllarını kapsayan ‘Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı hazırlayarak, yürürlüğe koyduk. Kadınların ve kız çocuklarının eğitime katılımı konusunda önemli çalışmalarımız var’’ diyerek ‘’İşte Anne Projesi’’ müjdesini vermişti. 
 
 Projeye Kimler Katılabiliyor ?
 
0-15 yaş arası çocuğu olan tüm anneler projeye başvuruda bulunabiliyor. Kurslar devam ederken çocuğun 15 yaşını doldurması kursun devamı açısından engel teşkil etmiyor. Projeden faydalanmak isteyen annelerin ikamet ettikleri il ve ilçedeki İŞKUR bürosuna müracaat etmeleri gerekiyor. 
 
Son 15 yılda kadınların iş hayatına katılımını yüzde elli oranında artıran ülkemiz bu proje ile dünya ülkeleri arasında hatırı sayılır bir düzeye gelecek gibi gözüküyor. Öyle ki Türkiye’de kadın istihdamında öncü olan İzmir’de projeye katılım çok yoğun… İşsiz anneler eskilerin değimiyle koluna altın bilezik takacak, tamamlanan kursların ardından yenileri açılacak. Proje ile yıl boyunca birçok anne meslek ve iş sahibi olacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum