Buca Cezaevi Taşınsın Mı, Taşınmasın Mı?
Halime Erdoğan

Halime Erdoğan

Buca Cezaevi Taşınsın Mı, Taşınmasın Mı?

03 Ekim 2019 - 10:06

‘’Bu yoğurdu sarımsaklasak da mı saklasak, sarımsaklamasak da mı saklasak?’’
 
Buca Cezaevinin taşınması 27. Dönem Ak Parti İzmir Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve Ak Parti MKYK Üyesi Mahmut Atilla Kaya’nın CHP’li Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’a yaptığı ‘’Buca Cezaevini kaldıralım’’ çağrısı ile vatandaşın gündemine oturdu. Kaya’nın ‘’ Cezaevinin taşınması, Buca'mızın en önemli sorunlarının başında gelen trafik sorununun da çözülmesine katkı sağlayacaktır. Buca trafiğini rahatlatacak projeler böylelikle kolayca hayata geçirilebilecek. Burası için son yerel seçimde partimizin Buca Belediye Başkan adayı olan Sayın Mustafa Arslan'ın da hazırladığı güzel bir proje var. Onun üzerinde de çalışılabilir. Ortak akıl ile hareket edelim. Buca için, İzmir için güzel ve faydalı olan neyse onu yapalım’’ çağışına Buca Belediye Başkanı Kılıç’tan da olumlu yanıt geldi. Başkan Kılıç, ‘’Herkesin çok iyi bildiği şekilde Buca Cezaevi, Adalet Bakanlığı’nın kontrolünde olan bir yerdir. Dolayısıyla merkezi hükümet, cezaevinin kaldırılması için irade göstermediği sürece, bir belediyenin cezaevini kaldırması mümkün değil. Cezaevinin kaldırılmasıyla ilgili seçim döneminde de çok sözler verildi. O zaman da ifade ettiğimiz gibi, seçilsek de seçilmesek de cezaevinin kaldırılması için üstüme düşen ne varsa yapmaya hazırım. Aylardır da bu konuyu her platformda ifade ettim. Hiç vakit kaybetmeden Ankara’ya gitmeye, ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Her şey Bucamız için’’ sözleriyle Kaya’yı yanıtladı.
                                              
Son kararı Adalet Bakanlığı’nın vereceği Buca Cezaevi konusunda özellikle Bucalı esnafı ‘’taşınsın – taşınmasın’’ ikileminde bırakırken, İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’nın Adalet Komisyonu Üyesi olması sebebiyle vatandaş kararın etkinliğinde büyük topun Kaya’da olduğu hususunda hemfikir. Bunun yanı sıra eğer taşınırsa bu başarı Ak Parti İzmir Buca Belediye Başkan Adayı Mustafa Arslan’ındır diyenler de azımsanamayacak çoğunlukta zira Buca Cezaevi’nin taşınması Arslan’ın seçim vaatleri arasında yer alıyordu.
 
Taşınsın Diyenler ve Demeyenler
 
Geçtiğimiz yıllarda birçok defa gündeme gelmiş fakat sadece gündem oluşturmuş ve fiiliyata geçirilememiş bir konu Buca Cezaevinin taşınması. İzmirli vatandaşların büyük çoğunluğu şehrin içinde bir cezaevinin olmasını istemiyor aslında fakat 72 bin 924 metrekare arsa alanına sahip cezaevinin yerine ne yapılması gerektiği hususunda Bucalı vatandaşlarda bir görüş birliği yok. AVM olmasını isteyen, yeşil alan isteyen, Buca’da sinema olmamasından yakınan, kültür merkezi, mesleki eğitim atölyesi gibi birbirinden farklı arzular var. Bu arzuların yanı sıra Bucalı vatandaşların ezici üstünlükle hemfikir oldukları nokta ise taleplerinin havada kalacağı ve Buca Cezaevinin taşınmasının gerçekleşmeyeceği yönünde. Tabi taşınmasını istemeyen bir güruh da yok değil. Özellikle cezaevinin çevresinde bulunan esnaf ve mahkum yakınları cezaevinin taşınmasını istemiyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum