3600 Ek Göstergede Adalet
Halime Erdoğan

Halime Erdoğan

3600 Ek Göstergede Adalet

18 Mayıs 2019 - 16:18

Son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan, her siyasi seçimde hemen her partinin seçim propagandasında, memur sendikalarının talepleri arasında ilk sıralarda yer alan 3600 ek gösterge için memurların gözü, kulağı mecliste. 3600 ek göstergenin kabul edilmesi durumunda birçok memurun maaşında, emekli maaşında ve emekli ikramiyesinde artış olacak. 
31 Mart yerel seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan konunun üzerinde çalıştıklarını ve meclisin açılmasıyla birlikte konunun meclise taşınacağını ifade etmişti. Ak Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ise İzmir’in yetkili sendikası Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şube ile yaptığı görüşmede konu ile ilgili ‘’Ak Parti dediyse yapar’’ ifadesini kullanmıştı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili bakanlıklar da ek gösterge yasası ile ilgili çalışmalara başladı, bakanlıklar arası görüşmeler devam ediyor. Henüz yasanın ne zaman çıkacağı ile ilgili bir açıklama yapılmasa da kısa vadede müjdeli haber alınacak gibi gözüküyor.
3600 ek göstergenin ‘öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri’ni kapsaması öngörülüyor. Taslak çalışmada öğretmen; sınıf öğretmeni, matematik öğretmeni, tarih öğretmeni, ilköğretim yahut orta öğretim olarak bir ayrıma tabi tutulmuyor. Polis, komiser, müdür ayrımı yok. Din görevlilerinde de imam, müezzin ayrımı yapılmamış. Tüm bu meslekler bir bütün olarak değerlendirilirken sadece sağlık personelinde bir ayrım gözetilmesiyse meclisten çıkacak olan müjdeli haberin sevincine gölge düşürüyor. 
Zira sağlık ekip işidir, ve ek gösterge sorunu polisin, öğretmenin, din görevlisinin, hemşirenin olduğu kadar anestezi uzmanının, radyoloji teknisyen ve teknikerinin, laborantın yani tüm sağlık personelinin de başlıca emekli olamama, olmak istememe nedeni, gelecek kaygısı sebebidir. Bu nedenle tüm memurların dört gözle beklediği yasanın ilk etabı için öngörülen dörtlü meslek grubundaki ‘hemşire’ ibaresi yerine ‘sağlık çalışanları (sağlık hizmetleri sınıfı)’ ibaresi yer almalıdır. Böylelikle çıkan yasanın yaratacağı sevinç eksik ve yaralı olmayacak, 3600 ek gösterge artışında daha adil bir yol izlenmiş olacaktır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum