CHP'li Atilla Sertel: Polislerin Sorunları Katlanarak Arttı

EGEOLAY/Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, TBMM’de Polis Yüksek Öğretim Kanunu üzerine yaptığı konuşmada Polislerin sorunlarına değindi. Bahse konu kanunun polislerin hiçbir sorununu çözmediğini vurgulayan Sertel, “Polisler çok ağır koşullar altında çalışıyorlar. Günde on iki saat ve amirlerin baskısı altında hiç talep etmeseler, istemeseler de halkla karşı karşıya getirilerek çok zor koşullar altında insafsızca davranmaya sevk ediliyorlar. Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidarında polislerin sorunlarının katlanarak arttığını görüyoruz” dedi.

CHP'li Atilla Sertel: Polislerin Sorunları Katlanarak Arttı
Editör: Ege Olay
23 Kasım 2022 - 13:34
“6 KEZ TAYİNE ÇIKARILACAKLAR”

2024 yılında yürürlüğe giren kanunla polislerin tayinlerinin 6’ya çıkarılacağını ifade eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “İktidara geldiğimizde bunu tabii ki uygulamayacağız, tabii ki yeniden gündeme alacağız ve polislerimizin hakkını, hukukunu savunacağız çünkü polislerin çocukları var çünkü evlatları var; ilkokula İzmir'de başlayacak, ortaokulu Antep'te bitirecek, liseyi Trabzon'da okuyacak, üniversiteye İstanbul'a gelecek; o çocuklar Türkiye'nin her yerinde babalarıyla, anneleriyle beraber, eşleriyle beraber dolaştırılmak zorunda bırakılacak. Bu, büyük bir haksızlıktır ve memuriyet kanununun hiçbirinde bu uygulama yapılmamaktadır” diye konuştu.

AKP İKTİDARINDA BİN POLİS İNTİHAR ETTİ

Konuşmasında son yıllarda hızla artan polis intiharlarına da değinen Atila Sertel, şunları söyledi:
“Polislerde Tükenmişlik ve Görülen Psikolojik Belirtiler diye 3 bilim insanımız araştırma yapmış. Yardımcı Doçent Doktor Bülent Gündüz, Yardımcı Doçent Doktor Zülal Erkan ve Yardımcı Doçent Doktor Nurcan Gökçakan. Bu rapora göre polislerimiz çok büyük bir psikolojik sıkıntı içerisinde ve gerginlik içerisinde ve intihar eğilimleri içerisinde ve ne yazık ki intihar ediyorlar. İçişleri Bakanlığının yaptığı resmi açıklamaya göre; 2016 yılında 61 polisimiz, 2017'de 52, 2018'de 41, 2019'da 48, 2020'de 36 Emniyet görevlimiz, polisimiz intihar etti ve ne yazık ki 2021'de bu rakam 108'e çıktı; son beş yılda 450 polisimiz canına kıydı. AKP iktidarında, son yirmi yılında binin üzerinde intihar vakası var. Polislerimize insan gibi davranmak zorundasınız, onları birey olarak kabul etmek zorundasınız, onları emir eri olarak göremezsiniz, acımasızca bir uygulama içerisinde çalıştıramazsınız. Bu incelemeleri aslında İçişleri Bakanlığının, Cumhurbaşkanlığının yaptırması lazım ama yaptırmadığı gibi raporlara da önem vermiyorlar. Raporda; ‘Toplumla iç içe ve sürekli temas hâlinde olmaları ve bu süreçte birtakım sorunlar yaşamalarına karşın en az çalışma yapılan polislerle bilimsel nitelikteki araştırmaların nicelik ve niteliğinin artırılması gerekmektedir.’ diyor. Polislere inanılmaz derecede kötü davrananlara buradan sesleniyorum: Onlar da bu ülkenin evlatları. Bazen kaba şiddeti uygulamak zorunda ve iktidarın sopası, copu, kalkanı, silahı olarak kullanılabiliyorlar ama bunu onların istediğini zannetmiyorum; iktidar bunu istiyor ve onları birer şiddet aracı hâline getirmek istiyor. O da polislerimizde bir tükenmişlik ve psikolojik belirtilerin ortaya çıkmasına yol açıyor. Bilimsel araştırmada diyor ki: ‘Sonuçlar dikkate alındığında polislerin profesyonel düzeyde destek almaları konusunda düzenlemeler yapılmalıdır.’ Şimdi iktidara soruyorum: Siz polislerimiz için ne yapıyorsunuz Allah aşkına? Onların ne sosyal hakları var? Ne çalışma güvenceleri var? Ne kadar ücret alıyorlar ve ne kadar kötü ve tehlikeli bir iş yapıyorlar?”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum