Türkiye Bal Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tekbaş, "Orta ve Doğu Asya'da organizasyonumuzu geliştireceğiz"

EGEOLAY/Türkiye Bal Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Abdullah Tekbaş, “Biz Orta ve Doğu Asya’da önce İran, Azerbaycan, Irak ve Suriye’yi bir araya getirerek fuar organizasyonuna imza atacağız” dedi.

Türkiye Bal Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tekbaş, "Orta ve Doğu Asya'da organizasyonumuzu geliştireceğiz"
Editör: Ege Olay
17 Eylül 2022 - 18:03 - Güncelleme: 17 Eylül 2022 - 18:55
Türkiye Bal Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Abdullah Tekbaş, üst üste iki yıldır düzenlenen Apimondia Dünya Arıcılık Fuarı ile ilgili değerlendirmede bulunarak, Orta ve Doğu Asya’yı kapsayan bir organizasyona imza atacaklarını. İstanbul merkezli yapılması düşünülen fuarın, daha da geliştirileceğini kaydetti.
Tekbaş, fuar ile birlikte, İran, Azerbaycan, Irak ve Suriye’yi bir araya getireceklerini dile getirerek, “Bu iş birliğini geliştirip merkezini İstanbul yapacağız. Bal ve arı malzemeleri ile ilgili ihracat ve ithalat kanallarını oluşturacağız. Bu fuar, Orta ve Doğu Asya’da üretim yapan herkesin gelip direkt olarak üreticiden alıcıya satış yapacağı bir ortam olacak. Bu konuda aşta tarım bakanımız Vahit Kirişçi olmak üzere bakan yardımcılarına desteklerinen dolayı çok teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

“Katılımcılar geleceklerini planlıyor”

Dünyada her sene arıcılıkla ilgili yapılan Apimondia Dünya Arıcılık Fuarı’nın, geçen yılın ardından bu yıl da yapıldığına dikkat çeken Tekbaş, “Aslında Ukrayna’da yapılacaktı; ama savaş nedeniyle yeniden Türkiye tercih edildi. Bu fuar her yıl farklı bir ülkede yapılır ve dünyanın her yerinden gelen katılımcıları ağırlar. Biz bu fuara Türkiye Bal Birliği olarak her yıl katılım sağlıyoruz. Bu fuar Avrupa ülkesinde olan bir birliğin yaptığı fuardır. Burada üretici birlikleri ve makine ve ekipman dahil ürünlerini sergiler. Bu fuara bal üreten herkes katılıp gelecekleri ile ilgili planlarını beliyor” diye konuştu.

“Firmamız ile marka oluşturacağız”

Tekbaş, Türkiye Bal Üreticileri Birliği’ne bağlı bir firma kurduklarının altını çizerek, “Bal alım satımı ile ilgili kurduğumuz firma üzerinden çeşitli çalışmalar yapıp Türkiye’ye ait marka oluşturacağız. Bir diğer çalışmamız da kovanlara takılan plaka. Bunu Türkiye Arı Birliği ve Türkiye Bal Üreticileri Birliği olarak biz plaka veriyorduk. Sonra Tarım ve Orman Bakanlığı, bunu il müdürlükleri ile yapmaya başladı. Yeniden protokol ile plakaları biz vermeye başladık” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum