Reklam

Serginin Geliri Depremzedelere Bağışlanacak

EGEOLAY/2012 yılından bu yana kutlanan Dünya Sanat Günü etkinliği kapsamındaki Dünya Sanat Günü Disiplinlerarası Karma Plastik Sanatlar Sergisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Teos Lions Kulübü'nün katkılarıyla Metro Sanat Galerisinde ziyarete açıldı.

Serginin Geliri Depremzedelere Bağışlanacak
Editör: Ege Olay
18 Mart 2023 - 13:07
15 Nisan tarihine dek gezilebilecek sergiden elde edilecek gelirin depremzedelere bağışlanacağını belirten Çamlaraltı Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Engin Dirikal, yaptığı konuşmada sanatın topluma olan katkısına dikkat çekti.

Dirikal “İnsanoğlunun var olduğu günden bu yana, tüm duyu organlarını eşgüdüm içinde buluşturarak yarattığı en büyük olgu sanatın ta kendisidir. İlk çağlardan beri insan, kayalar üzerine çizdiği hayvan figürleri ile yaratıcı gücünü ortaya koymuştur. Bir duygunun, tasarımın, güzelliğin anlatımında kullanılan yöntemlerin tümü sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık estetik ile buluşur ve güzel sanatları oluşturur. Toplumuna yabancı, onun sevinci ile coşmayan, acıları ile kederlenmeyen biri sanatçı olamaz. Bugün, 11 ilimizde yaşanan deprem felaketi ülkemizi yürekten yaralamıştır. Acımız, fırçalarımızı siyaha boyamış, notalarımıza ağıt yaktırmıştır. Bu yıl, İzmir Teos Lions Kulübü, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği Dünya Sanat Günü Sergisi’nde 130 yetkin sanatçıyı sanatseverler ile buluşturarak, yaraları hep birlikte sarabilmek adına anlamlı bir adım atmıştır” diye konuştu.

SANATA DAHA FAZLA İHTİYACIMIZ VAR

Cumhuriyetin 100'üncü yılında gerçekleştirilen bu sergide emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan Engin Dirikal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Başöğretmen Atatürk'ün vizyonu doğrultusunda, dünyada daha güçlü ve saygın bir konum kazanmak için eğitimde bilim, akıl ve sanat ışığında ‘çağdaş bireyler yetiştirmek’ eğitimcilerin önceliklerinin en başında gelmelidir.Toplumlar sanattan uzaklaştıkça insani duygulardan da uzaklaşır. Güzel sanatlar akıl ve kalbin buluşması sonucu ortaya çıkan duygu ve ifadelerdir. Van Gogh’un da dediği gibi, ‘’Bir kere sanatla tanıştı mı insan; artık hiçbir şeye eskisi gibi bakamaz.’’ Sanata, sanatçıya ve sanatın/sanatçının iyileştirici gücüne bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum