Reklam

Sanayi Tesisleri ve AVM'ler Tasarruf için Çatılarını Güneş Panelleri ile Kaplıyor

EGEOLAY/Türkiye enerji sektöründe güneş enerjisi santrallerinin yatırım, danışmanlık, bakım onarım, EPC, online satış ve toptan satış faaliyetlerini gerçekleştiren Gumbel Group, pandemi süresince üretim kapasitesi düşen sanayi tesisleri ile çalışma saatleri kısıtlanarak müşteri trafiği azalan alışveriş merkezlerinin çatılarına güneş panel sistemi kurarak ekonomik tasarruf imkanından yararlandığını duyurdu.

Sanayi Tesisleri ve AVM'ler Tasarruf için Çatılarını Güneş Panelleri ile Kaplıyor
Editör: Ege Olay
31 Aralık 2020 - 12:56
Faaliyetler Dursa da Üretilen Elektrik, Ek Gelir Sağlıyor

Küresel salgında Türkiye’nin dört bir yanındaki sanayi tesislerinin haftalarca üretim yapamadığını, alışveriş merkezlerinin ise geçmişteki ziyaretçi sayılarını yakalayamadığını belirten Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, giderlerini azaltmak isteyen AVM’ler ve sanayi tesislerinden geniş çatı alanlarını değerlendirerek, güneş enerji santrallerine dönüştürme talebindeartış olduğunuifade etti.
Temiz, çevreci ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten dünyanın gelişmiş ülkelerine kıyasla daha az faydalanıldığı vurgulayan Mustafa Herdem, fabrikaların ve AVM’lerin çatılarındaki geniş metrekarelerinişletmeler için gelir getirici bir fırsat olduğunu söyledi. Mustafa Herdem,  Çatı GES kurantesislerin hemen güneşten elektrik üretmeye başlayabileceğini, faaliyet gösterilmediği dönemde dahi güneş sayesinde üretilen elektriktenek gelir elde edilebileceğini belirtti.

Kilovat başına 450 $ Yatırımla Çatı GES Kurmak Mümkün

Son yıllarda güneş enerjisi panellerindeki maliyetlerin, özellikle yüksek enerji tüketen sanayi tesisleriyle alışveriş merkezleri için makul seviyelere geldiğini hatırlatan Mustafa Herdem, megavat ölçeğinde tüketimi olan mekânlarda kilovat başına 450$ – 470$ maliyetle GES kurulumu yapılabildiğini dile getirdi.
GES teknolojisinin çok geliştiğini anımsatanHerdem, özellikle cam giydirme cephesi olan AVM’lere,iş merkezlerineve rezidans kulelerinekurulum yapılabilmesi için estetik görünüşü bozmayanşeffaf güneş panelleri olduğunu ve bu panellerin elektrik üretirken herhangi bir ısı ya da ışık kaybına yol açmadığının altını çizdi.
Mustafa Herdem, açıklamalarına şöyle tamamladı: “Gumbel Group olarak güneşten elektrik üreterek hem dünyanın karbon salınımına katkıda bulunacak hem de ekonomik bir şekilde elektrik tüketmek isteyenticari işletmelere anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Bu çözümlerden faydalanmak isteyenler için İş Bankası, Garanti BBVA, QNB Finans Leasing, Kuveyt Türk vb. bankalarla iş birliklerimiz çerçevesinde ödeme kolaylıkları sağlıyoruz.”

Üretilen ve Tüketilen Dengesine Bakılıyor

Çatıya GES kurabilmek için kurulumun ardından sistemin resmi geçici kabulü gerçekleşiyor ve aylık mahsuplaşma sistemine dâhil olunuyor. Ardından öncelikli olarak üretilen elektrik kullanılıyor, gün içinde enerji fazlası olması durumunda veya üretilen enerjinin yetersiz olması durumunda mevcut elektrik dağıtım şebekesi vasıtasıyla dengeleme sağlanıyor. Ay sonunda şebekeden toplam çekilen elektrikle üretilen elektrik karşılaştırılıp mahsup ediliyor. Eğer üretile elektrik, tüketilenden fazla ise bu fazla kısım, tarife enerji fiyatından şebekeye satılıyor. Böylelikle hem temiz ve yenilenebilir bir enerji üretiliyor hem de elektrik harcamalarında tasarrufa gidiliyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum