Reklam

Ak Parti'li Kırkpınar'dan Bayındır Mesaisi

EGEOLAY/AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar, İzmir’in Bayındır ilçesinde Süt üreticileri ile bir araya geldi.

Ak Parti'li Kırkpınar'dan Bayındır Mesaisi
Editör: Ege Olay
21 Ocak 2021 - 10:41
Bütçe ve kanun tekliflerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından 26 Ocak’a kadar tatile giren TBMM’de çalışmalara ara verilmesi ile birlikte İzmir’de yoğun bir program başlatan AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Bayındır’da çeşitli ziyaret ve temaslarda bulundu. AK Parti İlçe Başkanlığı ile Belediye Başkanlığı’nı ziyaret eden Kırkpınar, ardından Bayındır Süt Üreticileri Birliği’ni ziyaret ederek süt üreticileri ile bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada Tarım ve Hayvancılığın önemine değinen Kırkpınar, AK Parti olarak verilen desteklerle ilgili de açıklamalarda bulundu.
Her zaman üreticinin yanında olduklarını belirten Kırkpınar, “Büyükbaş hayvan sayısını 9,9 milyondan 18,2 milyona, küçükbaş hayvan sayısını da 32 milyondan 49,8 milyona ulaştırdık. Kırmızı et üretiminin 421 bin tondan 1,1 milyon tona, beyaz et üretiminin 696 bin tondan 2,2 milyon tona yükseltildi. Süt üretimi ise 8,4 milyon tondan 22,1 milyon tona çıkartıldı. Sütün referans litre fiyatını Çiğ süt destekleme ödemeleri kapsamında 353 milyon 849 bin lira destekleme ödemesi yaparak daima üreticinin yanında olduk” ifadelerini kullandı.

“SÜTÜ İSTEDİĞİNİZ YERE İSTEDİĞİNİZ RAKAMA VEREBİLİRSİNİZ”

Aracı firma ve kişilerin üreticileri yanlış yönlendirdiğine dikkat çeken Kırkpınar, “Süt üreticilerinden süt toplayan bazı aracılar bakanlığımızın açıklamış olduğu referans fiyatını yanlış yorumlayarak kendileri açısından çıkar elde etmek için bu referans fiyatının tavan fiyatı olduğu algısını oluşturmaya çalışıyorlar. Verilen fiyatın en yüksek fiyat olduğunu beyan edip, yüksek fiyattan verenlerin yaptırımla karşılayacaklarını beyan ederek çıkar sağlamaya çalışıyorlar. Bu doğru değildir. Aslında referans fiyatı taban fiyatına eşdeğer bir tabirdir. Bunun üzerinde fiyat açıklaması sütlerin daha yüksek fiyata alınması hem bizim açımızdan hem de bakanlığımız açısından memnuniyet vericidir. Çünkü biz bugüne kadar hep üreticinin yanında olduk bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Süt üreticilerimiz manipülasyon ve yalan haberlere inanmasınlar Sütlerini istedikleri yerlere en iyi fiyatlara verebilirler” dedi.

2021 Yılı Ocak Nisan süt destekleme miktarının belirlendiğini de vurgulayan Kırkpınar, "Ulusal Süt Konseyi 2021 Ocak - Nisan ayları için geçerli çiğ süt tavsiye satış fiyatını 2.80 TL/Lt olarak açıklamıştı. Tarım ve Orman Bakanlığımızca da aynı dönemde çiğ süt desteği 30 kuruş olarak uygulanacaktır. Böylece, açıklanan bu çiğ süt tavsiye satış fiyatı ve 30 kuruş çiğ süt desteği ile paritenin 1,30'un üzerinde kalmasını sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.
Son iki yılda tarımsal destek miktarını yüzde 52 artışla 22 milyar liraya çıkarıldığını da sözlerine ekleyen Kırkpınar, şöyle konuştu:
“Bakanlığımızın verilerine göre son iki yılda 51,6 milyar lira destek ödemesi yapılmış olup, 2021 yılında ise 22 milyar lira ve 2 milyar lira ilave yedek ödenekle birlikte üreticilerimize inşallah toplam 24 milyar lira tarımsal destek sağlamış olacağız. Hayvancılık destekleri kapsamında aralık itibarıyla 7,4 milyar lira ödeme yaptık. Son 2,5 yılda toplam 16,2 milyar lira destek ödedik. Üretici dostu politikayla üreticimizi korurken, diğer taraftan tüketicimizi kolladık.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum