PKK'nın Mersin'deki terör saldırısında güvenlik zafiyeti olduğu iddiaları Meclis gündeminde!

EGEOLAY/CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, terör örgütü PKK’nın Mersin’de polisevine düzenlediği saldırıda, nöbet kulübesinin zırhlı olmaması başta olmak üzere, güvenlik zafiyeti olduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

PKK'nın Mersin'deki terör saldırısında güvenlik zafiyeti olduğu iddiaları Meclis gündeminde!
Editör: Ege Olay
02 Ekim 2022 - 10:01
Geçtiğimiz hafta, Mersin’in Mezitli ilçesinde polisevine yaklaşan bir araçtan inen iki kişi, nöbet kulübesindeki polislere uzun namlulu silahlarla ateş açmış, çıkan çatışmada bir polis şehit olmuş, bir polis de yaralanmıştı. Saldırıyı terör örgütü PKK üstlenmişti.
 
Olayla ilgili, nöbet kulübesinin zırhlı olmaması başta olmak üzere, güvenlik zafiyeti olduğu iddiaları gündeme geldi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, iddiaları Meclis gündemine taşıdı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.
 
CHP’li Murat Bakan, yaptığı açıklamada, “Terör örgütü PKK’nın polisevine yönelik saldırısında kahraman polis memurumuz Sedat Gezer şehit oldu, bir kahraman polisimiz de yaralandı. Şehit polisimize Allah’tan rahmet, yaralı polisimize acil şifalar diliyorum. O esnada binada olan polis memurları ve siviller, saldırıda kendi göğsünü siper eden bu vatan evlatları sayesinde hayatta kaldılar. Hakları ödenmez... PKK’yı bir kez daha lanetliyorum” ifadelerini kullandı.
 
Zırhlı kulübe ve zırhlı siperlik neden yoktu?
Güvenlik zafiyeti olup olmadığının irdelenmesi gerektiğini belirten Bakan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Basına yansıyan görüntülerde de görüldüğü gibi, hain saldırıda çatışan kahraman polislerimiz ve bekçimiz, yola uzanıp, kaldırımı ve bir ağacı kendisine siper ederek teröristlerle çatışmış. Güvenlik zafiyeti olup olmadığının irdelenmesi gerekiyor. Konunun uzmanları, nöbet kulübesinin zırhlı olması gerektiğini ve risk durumuna göre nokta nöbet etrafına zırhlı siperlik takımı yerleştirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bu tedbirlerin alınmamasının büyük bir güvenlik zafiyeti olduğunun, gerekli tedbirlerin alınması halinde terör eyleminin şehit verilmeden önlenebileceğinin altını çiziyorlar. Burada zırhlı kulübe ve zırhlı siperlik neden yoktu? Denetlemeler sonucu nöbet noktalarında tespit edilen eksiklikler varsa sorumlular gereğini yaptı mı? Zırhlı kulübe için talep yapıldı ise tahsisi neden yapılmadı? Soruların yanıtını bekliyoruz. En önemlisi; varsa güvenlik zafiyeti sorumlularının hesap vermesini ve bir vatan evladının daha şehit olmaması için tüm tedbirlerin gerektiği gibi alınmasını istiyoruz.”
 
Olayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 10 soru:
 1. İl Emniyet Müdürlüklerinde günlük nöbetçi olarak görev yapan nöbetçi müdürlerin sabit nokta nöbetçilerini gezerek, gördükleri eksiklikleri rapor ederek İl Emniyet Müdürüne yazılı bilgi vermesi gerekmektedir. Buna göre; nöbetçi müdürlerce polisevi en son ne zaman denetlenmiştir, zırhlı kulübe ve zırhlı siperlik eksikliği bu raporlarda yazılmış mıdır?
 2. Emniyet Müdürlükleri genel denetlemelerde polis başmüfettişleri ve mülkiye müfettişlerince belli dönemlerde denetlenmektedir. Bu denetimlerde söz konusu nöbet noktasının zırhlı olmaması ile ilgili rapor yazılmış mıdır?
 3. Nöbet noktalarında tespit edilen eksiklikler varsa Mersin Emniyet Müdürlüğü, Polisevi Şube Müdürlüğü, Koruma Büro Amirinin talepte bulunması gerekmektedir. Bu çerçevede, Koruma Büro Amiri zırhlı güvenlik kulübesi talebini Polisevi Şube Müdürüne yazılı olarak sunmuş mudur? Sunmuş ise, Polisevi Şube Müdürü bu talebi Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğüne yazılı olarak bildirmiş midir?
 4. Mersin ilinde zırhlı kulübe hazırda var ise neden polisevine kurulmamıştır? Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü`nde zırhlı güvenlik kulübesi yok ise, İl Emniyet Müdürü, Genel Müdürlük Destek Hizmetleri Daire Başkanlığından talep etmiş midir? Daire Başkanlığı`nın gerekli alımı yaparak, zırhlı kulübe ve zırhlı siperliği teslim etmesi için gerekli olan yazışmalar yapılmış mıdır? Yapılmış ise kamuoyuna açıklanacak mıdır? Talep yapılmış ise zırhlı kulübe tahsisi neden yapılmamıştır?
 5. Zırhlı kulübe tahsisi yapılmayan noktada personele görev yaptıran sorumlular hakkında soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa açılacak mıdır?
 6. Nöbet kulübesinde görev yapan şehit polisimize idare tarafından uzun namlulu silah ve çelik yelek verilmiş midir?  Verilmediyse gerekçesi nedir?
 7. Türkiye genelinde kaç polis ve jandarma sabit nokta görevinde ve zırhı bulunmayan kulübelerde görev yapmaktadır? Bu saldırı sonrasında hangi acil tedbirler alınacaktır?
 8. Sabit nokta görevlilerinin gece nöbetinde 13 saat görev yaptıkları doğru mu?
 9. Türkiye genelindeki tüm nokta nöbetçilerinin çalışma saatleri 8/24 veya 12/36 sistemine ne zaman geçecektir?
 10. Tesis korunmasında önemli bir unsur olan gezici devriyelerin çevre güvenliği alması konusu hassasiyetle takip edilmekte midir?

YORUMLAR

 • 0 Yorum