Kızılay Web Banner 120X600

Özgür Özel ve Meral Akşener'den 'ittifak' açıklaması

EGEOLAY/İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Genel Merkez binasındaki makamında CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile bir araya geldi.

Özgür Özel ve Meral Akşener'den 'ittifak' açıklaması
Editör: Ege Olay
30 Kasım 2023 - 15:21 - Güncelleme: 30 Kasım 2023 - 15:26
Görüşmede İYİ Parti Genel Sekreteri Ayfer Yılmaz, İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural, İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Burak Akburak ile İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Koray Aydın da yer aldı. Akşener ve Özel, görüşme sonrası ortak basın açıklaması yaptı. 
 

Toplantının ardından açıklama yapan Özel, şunları söyledi:

Yaptığımız görüşmede çok önemli değerlendirmeler yaptık. Ziyaretimizin özü ve özeti şuydu; İYİ Parti'nin kamuoyunda bilinen ve bizim tarafımızdan da saygıyla karşılanan bir GİK kararıyla tüm seçim bölgelerinde yerel seçime kendi adaylarıyla girme noktasında bir irade beyanları vardı. Biz bu ziyaretimizde bu karara saygılı olduğumuzu, o yüzden yerel seçimlere yönelik bir somut teklifle değil ancak yerel seçimlerde daha önce de ifade etmiştim, ittifak kelimesi yoruldu. İttifak kelimesi kalabalıkları, uzun süren toplantıları çağrıştırıyor. Ama yerel seçim biraz daha esnekliği, hızlı karar vermeyi ve ikili iş birliklerini gerektiriyor. Biz İYİ Parti'ye önümüzdeki yerel seçimde, yerel seçime yönelik olarak iş birliği içinde olup olamayacağımızı, GİK kararının yeniden gözden geçirilip geçirilemeyeceğini, bizim alınmış kararlara saygılı olduğumuzu ama eğer mümkün olursa bundan sonraki süreçte yerel seçime yönelik bir iş birliği için partilerimizin görevlendireceği kişilerin birlikte çalışmak imkanının yaratılıp yaratılamayacağını sorduk. Sayın genel başkanımızdan bu konuda bir cevap aldık.

Özel'in ardından söz alan Akşener ise şu ifadeleri kullandı.

Öncelikle tekrar hayırlı olsun başkanlığınız, Allah utandırmasın. Sayın Genel Başkanımızın söyledikleri doğrudur. Bizim bir kararımız var, 81 ilde tek başımıza seçime girmek şeklinde. O konuyu Genel İdare Kurulu'nda tekrar bizim iki siyasi parti olarak hiç değilse bazı yerlerde iş birliği yapabilir miyiz sorusunu, iş birliği konusunu GİK'e tekrar götürebilir misiniz sorusu etrafında konuştuklarımızı özetleyebilirim. Pazartesi günü biz doğal olarak GİK'i toplayacaktık. Bu soruyu GİK'e soracağız. Onlar nasıl bir cevap verecek göreceğiz. Ziyaretleri için çok teşekkür ediyorum. İnşallah her şey Türkiye için iyi olur.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i daha önce de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ziyaret etmişti.

Görüşmenin ardından Yavaş tek başına bir açıklama yapmış, “Bugün sayın Genel Başkanımızın (Özgür Özel), İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e selamlarını getirdim. Bu kadar. Bundan sonrası için bir gelişme olur mu, olmaz mı bilmiyorum. İçerik olarak ben bir şey iletme durumunda değilim. Çünkü iki partinin de yetkili kurulları var. Sadece onu ilettim ve şimdi ayrılıyorum. Daha sonrasını gerek görürlerse parti kurulları bir açıklama yaparlar" ifadelerini kullanmıştı.

Akşener de bu görüşmeyi, ‘nezaket ziyareti’ olarak değerlendirmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Akşener ile telefonda görüşmüş, basın mensuplarına yapığı açıklamada Akşener ile her an görüşülebileceğinin sinyalini vermişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum