Musa Anter, İGC Basın Müzesi'nde de yaşayacak

EGEOLAY/İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Basın Müzesi yeni bağışlarla zenginleşmeye devam ediyor. 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’ da silahlı suikast sonucu öldürülen Özgür Gündem gazetesi yazarı Musa Anter’e ait fotoğraf, belge ve eşya İGC Basın Müzesi’ nde sergilenecek.

Musa Anter, İGC Basın Müzesi'nde de yaşayacak
Editör: Ege Olay
16 Şubat 2021 - 12:18
İGC Başkanı Misket Dikmen, öldürülen gazeteci Musa Anter’in kızı Rahşan Anter’i ziyaret etti. Dikmen, Anter ailesinin Musa Anter’le ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında Rahşan Anter’den bilgi aldı. Dikmen, Musa Anter’in öldürülmesinin 1990’lı yılların karanlığı içinde kaldığını ifade ederek, “Türkiye’nin basın özgürlüğü ve tüm demokratik kriterleri ileri götürmenin bir yolu da hafızayı taze tutmaktır. Öldürülen gazetecileri unutturmamak da bunun bir parçasıdır. Onların gerçeği topluma ulaştırma adına verdiği mücadele özgürlükleri var etme mücadelesidir” dedi.
 
Dikmen, 2012 yılında açılan İGC Basın Müzesi hakkında Anter’e bilgi vererek, “Türkiye’nin en geniş kapsamlı basın müzesi bizim kurduğumuz müze. Türkiye’nin farklı yerlerinden bazı dönemlere ait iletişim araçları konusunda bizden destek isteyen müzeler de oluyor. Tabii toplumsa hafıza adına biz müzemizi güçlendirmek istiyoruz. Musa Anter’e ait bir obje ya da belgenin olmayışı müzemiz adına bir eksikliktir. Anter ailesinin bu konuda sunacağı katkıyı çok kıymetli buluyoruz” diye konuştu.
 
Musa Anter’in kızı Rahşan Anter de İGC Başkanı Dikmen’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “İGC’nin çalışmalarını takip ediyorum. Babamın adının müzenizde yaşatılması bize ancak gurur verir. Biz, aile olarak Mardin’deki köyümüzde de bir Musa Anter Müzesi çalışması yürütmekteyiz. Tabii ki, sizlerin görüşleri ve destekleri bizim için kıymetli. İGC Basın Müzesi’ni de en kısa zamanda ziyaret edeceğiz. Bugün size babama dair birkaç obje vereceğiz. Araştırmacı arkadaşlarımız babamın arşivini gözden geçirdikten sonra sunacağımız başka materyaller de olacak” sözlerine yer verdi.
 
Rahşan Anter, babası Anter’in 12 Mart 1971 Muhtırası sonrasında Diyarbakır Cezaevi’nde çekilen fotoğraflarını, “Hatıralarım” adlı kitabının el yazısıyla yazılmış bir bölümünü ve yıllarca yanında taşıdığı tespihi İGC müzesinde sergilenmek üzere Dikmen’e teslim etti.
Anter ve Dikmen günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum