Kızılay Web Banner 120X600

Milletvekili Bilici, Mecliste EYT'lilerin sesi oldu

EGEOLAY/İzmir Milletvekili ve TBMM Divan Katip Üyesi Mustafa Bilici, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ’ın sorun ve taleplerini Meclis genel kurulunda dile getirdi. Türkiye gündeminde uzun süredir çözülmeyi bekleyen sorunlardan biri olan EYT konusunda önerge vererek Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep eden Saadet-Gelecek Grubu, beklentilerin karşılanmasını istedi.

Milletvekili Bilici, Mecliste EYT'lilerin sesi oldu
Editör: Ege Olay
29 Kasım 2023 - 11:23
İzmir Milletvekili Mustafa Bilici; Türkiye’de tüm kesimlerin sorunları her geçen gün artarak devam ediyor. İktidarın birikmiş ve kronikleşmiş pek çok meseleyi çözme anlayışı, deyim yerindeyse tedavi amaçlı değil, pansuman niyetine hayata geçirdiği geçici çözümlerdir. Eğitimde, sağlıkta, adalette uyguladığı yanlış politikalara vatandaşların hayatını çekilmez hale getiren AK Parti, bunlar yetmezmiş gibi her defasında emeklilerin canını yakmaya, onları huzursuz etmeye devam ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyeti gündemden düşmüyor. İktidar ekonomiye yük gördüğü bu kesimin taleplerini kulağının üzerine yatmış mağdurların sesini duymamazlıktan geliyor. 
Bir ülkenin itibarı, vatandaşın refahı ile ölçülür
Yaklaşık 600 bin çalışan EYT kapsamında emeklilik başvurusu yaptığı halde halen maaş bağlanmasını bekliyor. Eksik ve yetersiz çıkarılan yasa ile borçları sebebiyle çaresizlik içinde kıvranan, umutları ve yarınları kararan kitleler yaratılmıştır. İktidar tarafından yıllarca horlanan EYT’lilere seçim sürecinde verilen sözler tutulmamış, milyonlarca çalışanı etkileyen bu sorun kökünden çözülmemiştir. Yaşanan mağduriyet üzerine yeni mağduriyetlere sebep olunmuştur. Örneğin, emeklilik dilekçesini 3 Mart itibariyle veren 200 bin kişinin işlemleri halen sonuçlanmamıştır.
AKP söylem ile eylem arasında tutarsız davranıyor.
Sandığın göründüğü her seçim arifesinde Sayın Erdoğan, reddettiği her konuda seçmen tercihlerini etkilemek için geri adım atıyor. Daha önce defalarca EYT’lileri hedef alan Sayın Erdoğan “seçim kaybetsem de yokum” veya “çift dikiş” diyerek haklarını vermeyi ret etmiş, ancak seçim arifesinde hiç söylenmemiş gibi söz vermiş sonrasında gerekli düzenlemeleri sağlamıştı. Toplumun tüm kesimleri gibi emeklileri de muhtaç hale getiren, maaşlarını açlık sınırının altına düşüren iktidar, lütufmuş gibi 5000 TL ödeme yaptı. Malum yine eline yüzüne bulaştırdı. Çalışan emeklileri bundan muaf tuttu. Şimdi yine çark ettiler, çalışan emekliye de 5000 TL ödeme yapacaklar. Bunu da sıkılmadan müjde diye açıklıyorlar. Yahu 21 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz. Size ehliyet veren millete bunu niçin reva görüyorsunuz. Milletten kepçe ile topladığınızı, çay kaşığı ile zorla veriyorsunuz. Mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın haklı talepleri, birlik ve beraberlikleri sayesinde sonuca ulaşıyor. İktidarın insafına kalsa toplumu kendine muhtaç etmek için herkesi aç bırakacak.
Emeklilik konusu ve geçim sıkıntısı toplumsal bir yaradır.
Türkiye’de nüfusun yüzde 98'i yani 83 milyon 750 bin kişi açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Türkiye'de nüfusun yüzde 60’lık kesimi, yani 51 milyon 600 bin kişinin de açlık sınırının altında hayatını ikame etmektedir. Ele güne muhtaç ettiğiniz, evinden soğuttuğunuz, eşine mahcup ettiğiniz, çocuğuna karşı boynu bükük bıraktığınız anne-babaların vebali ağırdır. EYT konusu ile emekli ücretlerinin ivedilikle çözülmesi elzemdir.
Seçim öncesi verilen sözlere rağmen emekliliğini bekleyen, iktidara güvenerek bankadan kredi çekip borçlarını ödeyen ancak henüz maaş bağlanmayan, bu nedenlerle biriken borçları dolayısıyla borç batağına düşen ve icralık olan yüzbinlerce insan var. Beş bin iş günü ve hizmet yılını dolduran vatandaşlarımızın emekli olabilmesi, kısmi emekliliğin söz verildiği şekilde düzeltilmesi, stajyer ve çırakların sigorta hizmetlerinin emeklilikte işe başlama tarihi sayılması, emekli olanların aylıkları hemen bağlansın, başvurular hızlandırılmasını camianın beklentisidir. EYT’liler ile ilgili taleplerin karşılanması, oluşan mağduriyete çözüm bulunması, iktidar tarafından verilen sözlerin tutulması ve beklentilere cevap verilmesini istiyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum