Reklam

Kemalpaşa Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Kılıç'tan Gaziler Günü Mesajı

EGEOLAY/Kemalpaşa Şehit Aileleri ve Gaziler Dernek Başkanı Gazi Tuncay Kılıç, 19 Eylül Gaziler günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kemalpaşa Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Kılıç'tan Gaziler Günü Mesajı
Editör: Ege Olay
17 Eylül 2021 - 20:19 - Güncelleme: 17 Eylül 2021 - 20:34
Kemalpaşa Şehit Aileleri ve Gaziler Dernek Başkanı Gazi Tuncay Kılıç yayınladığı mesajında;

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasını müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile mareşallık rütbesi ve gazilik unvanının verilmesinin  100.  yıldönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz.
Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra, Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesinde ve İç ve Dış Güvenlik Harekatı sonucunda kazanılan gazilerimizi onurlandırıldığımız gündür.
Gaziler Günü canlarını bu aziz vatana adayan tüm gazilere kutlu olsun.Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız.
  
Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.
Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.
Her gazimiz, her şehidimiz milletimizin ortak değeridir. Esasen bu millet topyekün gazi bir millettir. Onun için İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şu mısralarında söylediği gibi:
“Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda
Canı, cananı , bütün varımı alsın da Hüda
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.”
Bu topraklar böyle bir toprak. Bu topraklarda boşluk yok. Her tarafta şehitlerimizin, gazilerimizin kanları var.Ecdadımız Anadolu’ya gelirken yüreğinde imanı, bir elinde mesleği, bir elinde kılıcıyla bu toprakları baştan sona fetih ve imar etmiştir. Ve biz Alparslan ile başladık, Osman Gazi ile yürüdük ve Gazi Mustafa Kemal ile Cumhuriyet’i inşa ettik ve ilelebet bu topraklarda birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edeceğiz.
Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki en büyük önemi, Ulu Önder M.Kemal ATATÜRK’ün 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından gazilik ünvanı tevcih edilmesi üzerine söylediği şu ifadelerde yer almaktadır:
“Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu ünvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.
Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden malül veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir.”
Gazi ATATÜRK’ün bu sözleri, gazilerimizin tescil edilmiş en büyük gurur ve teminatıdır. Aynı zamanda ATATÜRK’ün bir vasiyeti olarak kabul edilmelidir.
Bu günde bizlerle beraber olarak mutluluğumuzu paylaşan sizlere tüm gaziler adına teşekkür ederim. 
Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunarım.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Muhammer TANRIVER
    1 ay önce
    Yolun açık olsun, bam teline dokunup, gönül erlerinde yer alan yiğit adam,