Kadim Şehir Diyarbakır'da Uluslararası Tarih, Kültür ve Tarım Şöleni Düzenlendi

SİBEL YILMAZ/EGEOLAY/Diyarbakır Bismil İlçesi’nde Diyarbakır Türkmenleri Derneği tarafından 2. Uluslararası Diyarbakır Türkmenleri Derneği Tarih, Kültür ve Tarım Şöleni Programı düzenlendi.

Kadim Şehir Diyarbakır'da Uluslararası Tarih, Kültür ve Tarım Şöleni Düzenlendi
Editör: Ege Olay
18 Eylül 2023 - 18:17
Düzenlenen etkinliğe Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Enver Hakan Zengince, Eski Cumhurbaşkanı ve mevcut Moldova Ankara Büyükelçisi Dimitri Crotior, Bismil ve Diyarbakır’dan kurum amirleri ve Türkiye’nin 81 ilinden Yörük Türkmen Dernek ve Federasyon Başkanları ile temsilcileri ve davetliler katıldı.
 
Etkinlikte Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Enver Hakan Zengince, Eski Cumhurbaşkanı ve mevcut Moldova Ankara Büyükelçisi Dimitri Crotior, Araştırmacı Yazar Hamza Aksüt, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinden Doç. Dr. Bülent Akın, Dicle Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Doç. Dr. M. Salih Erpolat, Eskişehir Ertuğrul Gazi Dernekleri Federasyon Genel Sekreteri Yörük Türkmen Dernekleri Genel Sekreteri Fadime uzun birer konuşma yaptılar.
 
“Medeniyetlerin tarih boyunca iz bıraktığı kadim şehir Diyarbakır.  Bereketli hilalin tam ortasında yer alır.”
 
Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Enver Hakan Zengince etkinlikte bir konuşma yaptı:
 
“Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır tarih boyunca medeniyetlerin iz bıraktığı kadim bir şehir olmuştur tarihin derinliklerinden gelen sayısız kültürün kucaklaştığı bir kenttir. Tarih boyunca medeniyetlere merkezlik yapmış bu kadim şehir bereketli hilalin tam ortasında yer almaktadır. 
 
“ Anadolu Ulularının Fikir, Birlik, Düşünce  İkliminde  Mayalanmış, Hoşgörünün Gönül Coğrafyası, DİYARBAKIR.”
 
Bu toprakların köklü tarihi 12500 yıl öncesine uzanmaktadır bölgemizde bulunan Körtik Tepe Anadolunun en eski yerleşim yeri örneğini veren tarihi ile sadece bölge tarihini değil dünya uygarlık tarihine ışık tutmuştur M.Ö. yıllarda Diyarbakır’ı yurt edinme çabaları başlamış İslam’ın Anadolu’ya ilk giriş yeri olan bu coğrafya aynı zamanda Türk Boylarının Anadolunun yerleşmesinde kullandığı güzergâh olmuştur büyük Selçukluların Artukluların Eyyubilerin Anadolu Selçuklularının Akkoyunluların Ve Osmanlı gibi birçok medeniyete yurt olmuştur Diyarbakır medeniyetlerin kültür ve tarihi mirasını taşımaktadır güneşin doğduğu bu Anadolu toprakları gönüllerin temsil ettiği irfan geleneği farklılıkları ayırıcı bir etken olarak değil bir zenginlik olarak kabul eder karşılıklı hoş görü içerisinde yaşamayı şefkat ve merhameti esas alır Mevlana yunus emre hacı Bektaşi veli Ahi Evran gibi Anadolu ulularının düşünce fikir muhabbet iklimiyle mayalanmış bu topraklar birliğin beraberliğin hoş görünün engin muhabbetin hiç bozulmadan yaşadığı gönül coğrafyası olmuştur bu vesile ile bu muhabbet gönül ikliminin kardeşlik birlik ve beraberliğin devamını diliyor hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.”
 
Etkinlikte konuşan Eski Cumhurbaşkanı ve mevcut Moldova Ankara Büyükelçisi Dimitri Crotior, burada olmaktan büyük bir gurur ve onur duyduğunu belirtti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum