Ethereum 2.0 için Hard Fork: Nedir ve Ne İşe Yarar?

Merkezi olmayacak şekilde aynı anda birkaç cihaz üzerinden çalışabilen ethereum en çok kullanılan kripto paralar arasında yer alır. Ethereum nedir diye baktığınızda bu kripto paranın dijital para transferi yapmanıza imkan verdiğini görebilirsiniz. Burada kullanılan protokol ethereum olup platformdaki para birimleri ether olarak isimlendirilir.

Ethereum 2.0 için Hard Fork: Nedir ve Ne İşe Yarar?
Editör: Ege Olay
02 Nisan 2021 - 18:58 - Güncelleme: 02 Nisan 2021 - 20:08
Ethereum 2.0 için Hard Fork: Nedir ve Ne İşe Yarar?

Merkezi olmayacak şekilde aynı anda birkaç cihaz üzerinden çalışabilen ethereum en çok kullanılan kripto paralar arasında yer alır. Ethereum nedir diye baktığınızda bu kripto paranın dijital para transferi yapmanıza imkan verdiğini görebilirsiniz. Burada kullanılan protokol ethereum olup platformdaki para birimleri ether olarak isimlendirilir.Açık kaynak kodlu olan ethereum akıllı sözleşme işlevselliğine sahiptir. Aynı zamanda Bitcoin’den sonra değer olarak ikinci sırada gelen Ethereum ile 7 gün 24 saat boyunca transfer yapabilirsiniz.
Ethereum 2.0 için geliştirilen ilk hard fork da benzer avantajlara sahip olup ağdaki birtakım güvenlik sorunlarını giderdiği ve mobil cihazlar için kullanıcı dostu olduğu ifade edilir. Yeni hayata geçirilen bu tasarının esas noktası mobil cihazlar olarak belirtildi. Bu sayede cihazların blockchain takibini daha az güç harcayarak yapması beklenmektedir. İçerisinde bulunan özellikler sayesinde bu tasarının hem tarayıcılar hem de mobil cihazlar açısından elverişli olduğu düşünülmektedir.

Ethereum 2.0 için Hard Fork Ne İşe Yarar?

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından yapılan açıklamalara göre HF1 yani Ethereum 2.0 Beacon Chain’in ilk hard fork’u için yapılan planlar açıklandı. Minimum kaynak gerekliliklerine sahip olan bu coin güveni azaltılmış cüzdanlar oluşturabilecek ve kendi kendine blockchain doğrulayabilecektir.
Hard fork ile birlikte durgunluk sızıntısı mekanizmasının çalışma şeklinin yeniden düzenlenmesi hedeflenmektedir. Burada ETH 2.0 ile staking işlemi yapan kullanıcılar sermayelerinin bir bölümünü durgun olması sebebiyle kaybedebilirler. Bu nedenle durgunluk sızıntısı caydırıcı bir durum olarak ifade edilir. Geliştiriciler bu durumu daha iyimser hale getirmek adına çalışmalar yapmaktadır.
Genellikle çoğu kullanıcı ETH fork ne zaman sorusuna yanıt aramaktadır. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili net bir tarih mevcut değildir.

Ethereum Nasıl Satın Alınır?

Ethereum nasıl alınır diye merak ettiğinizde bunun için önünüzde kripto para madenciliği ve kripto para platformu üzerinden alım satım olmak üzere iki seçenek vardır. Ethereum madenciliği ödül sistemine dayanmakta olup içerisinde matematiksel karmaşık ifadeler yer alır. Kripto para borsası sitesinden alım satım yapmak ise daha hızlı bir süreçtir. Bunun için mutlaka Bitlo gibi güvenilir bir adres tercih etmelisiniz. Ethereum satın alacağınızda öncelikle sitede hesap açmalı ve hesap bilgilerinizi tamamlayarak kendi hesabınızdan para göndermelisiniz. Gönderdiğiniz Türk liraları en kısa süre içerisinde herhangi bir komisyon ya da kesinti olmadan aktarılacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra size ait ethereum cüzdanı aracılığıyla işlem yapabilirsiniz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum