Egeli genç eczacıların önlük giyme heyecanı

EGEOLAY/Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde 2020-2021 akademik yılında eğitimlerine başlayan öğrenciler için “Beyaz Önlük Giydirme Töreni” gerçekleştirildi. Eczacılık Fakültesi Konferans Salonunda yapılan ve fakültenin 46’ncı kuruluş yıl dönümünün de kutlandığı törene EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Eczacılık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ayfer Yalçın, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Egeli genç eczacıların önlük giyme heyecanı
Editör: Ege Olay
22 Aralık 2021 - 16:12

Törende yaptığı konuşmada öğrencilere seslenen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Türkiye’nin incisi İzmir’de, Ege Bölgesi’nin incisi Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okumak büyük bir şans ve ayrıcalıktır. Çünkü 66 yıllık köklü bir üniversitenin yaklaşık yarım asırlık geçmişi olan ve alanında ülkemizin öncü fakültelerinden birisi olan eczacılık fakültemizde eğitim alacaksınız. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesini böylesine önemli ve değerli bir konuma getiren yöneticilerimize, sizleri yetiştiren tüm öğretim üyelerimize, sizin gibi başarılı evlatları fakültemize kazandıran değerli ailelerinize minnettarlığımızı ve teşekkürlerimizi sunuyorum. Bugün, kutsal eczacılık mesleğinin simgesi olan beyaz önlüklerinizi giyeceksiniz. Giyeceğiniz beyaz önlük, sadece basit beyaz bir kumaştan ibaret değildir. Beyaz önlüğünüz sağlığın, çalışkanlığın, sorumluluğun, dürüstlüğün ve temizliğin sembolüdür. Bu önlükle, onurlu mesleğinize başlamış oldunuz. Hepinizi kutluyorum” diye konuştu.

Sağlık eğitiminin öneminden bahseden Prof. Dr. Gürgün, “Tüm sağlık bilimlerindeki eğitimin ortak hedefi; toplumun sağlık düzeyinin ve yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Bunu gerçekleştirirken sağlığın sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik hali olduğunu unutmamalıyız. Eczacılık Fakültemiz, donanımlı öğretim üyesi kadrosu, araştırma alt yapısı ile onurlu mesleğiniz için kaliteli bir eğitim sunmaktadır. İlaç üretiminden tüketimine, ilaçların birey üzerindeki etkilerinin izlenmesine kadar, üst düzey bilgi ve becerilere sahip, gelişime ve öğrenmeye açık, mesleğin evrensel niteliklerini taşıyan eczacılar yetiştirmektedir” dedi.

“İlk beş fakülte arasında ikinci sıradayız”

Eczacılık Fakültesinin akademik başarılarından bahseden Dekan Vekili Prof. Dr. Ayfer Yalçın, “Fakültemizin 46. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Bizim için çok önemli bir süreç çünkü 50 yıllık kuruluş sürecine yaklaşıyoruz. Büyük emek, çaba, gayretle, tüm meslektaşlarımızın ve akademik idari personelimizin desteğiyle bugünlere ulaştık. Fakültemiz, bu yıl itibari ile özellikle öğrenci sıralamaları bakımından Türkiye’de ilk beş fakülte arasında ikinci sıraya yükseldi. Tercih edilebilirliğimiz giderek yükseliyor. Akademik personelimizin YÖK düzeyinde başarılarını görüyoruz. Çok istekli, kapasitesi yüksek, genç bir akademisyen kadromuz var. Hepsinden önemlisi fakültemiz akredite bir fakülte ve ikinci kez akredite olmayı bekliyoruz. Bu noktaya gelmemizde emek vermiş, gecesini gündüzüne katmış ve birçok fedakârlık yaparak bugünlere bizleri ulaştırmış tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Dilerim nice kuruluş yıllarında hep birlikte tekrar sağlıkla oluruz” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından fakültenin 46’ncı kuruluş yıldönümü çerçevesinde 30 yıl ve üzeri hizmet etmiş olan akademik ve idari personele plaket takdim edildi. Ardından 2020-2021 girişli öğrencilere hocaları tarafından beyaz önlük giydirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum