Baş Dönmesi Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir!

EGEOLAY/Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara toplumda yaygın olarak görülen baş dönmesinin ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini söyleyerek bu şikayete sahip olan kişilere uyarılarda bulundu.

Baş Dönmesi Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir!
Editör: Ege Olay
27 Şubat 2024 - 12:55
Baş dönmesi ile başvuran hastalarda; kulakta çınlama, bulantı, kusma, dengesizlik gibi birçok belirtiler görülebildiğine dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, “Vertigo, halk arasında baş dönmesi olarak bilinen bir semptomdur. Baş dönmesindeki en büyük sebep, iç kulakçıktaki parçacıkların yerlerinden oynamasıdır. Bunun dışında beyinle ilgili birçok problem de, baş dönmesine sebep olabilir. Kendi başına bir hastalık olmayan baş dönmesi; beyinde tümör, MS, damar tıkanıklıkları, sistemik hastalıklar, dâhiliye hastalıkların bulgusu olarak da karşımıza çıkabilir. Bu nedenle vertigonun tedavisi için mutlaka gerekli nörolojik muayenenin yapılması ve tedavi sürecinin başlatılması gerekir” açıklamasında bulundu. 
Vertigo tedavisinin, altta yatan hastalığa göre değiştiğini belirten Uzm. Dr. Atilla Kara, “Özellikle kulaktaki taşların oynamasıyla ilgili vertigolarda olan manevralar bazen, ilaç vermeden hastanın toparlanmasını sağlayabilir. Nörolojik olan hadiselerde ise kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Baş dönmesi, çok ciddi nedenlerin bulgusu da olabileceği için, asla ihmal edilmemelidir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum