Asma Bahçeler Rus Mimarları Konuk Etti

EGEOLAY/Tanyer Yapı'nın Narlıdere'de yaşama geçirdiği ve farklı mimarisiyle de dikkat çeken Asma Bahçeler'de incelemelerde bulunan Rus mimarlar uygulama hakkında bilgi aldı.

Asma Bahçeler Rus Mimarları Konuk Etti
Editör: Ege Olay
28 Eylül 2022 - 15:17
Rusya'nın çeşitli kentlerinden gelen mimar, inşaat mühendisi, şehir planlama bölümü öğrencileri ve öğretim görevlilerinden oluşan 25 kişilik Architects RF adlı grup, dağ ve deniz manzaralı Asma Bahçeler yaşam alanına konuk oldu.


Architects RF grubuna, Asma Bahçeler ziyareti kapsamında M artı D Mimarlık kurucularından ve Asma Bahçeler’in mimarları Metin Kılıç ve Dürrin Süer ile Tanyer Yapı A.Ş Genel Müdürü Taylan Tanyer tarafından, projenin yapım süreçleri ve mimari özellikleri ayrıntılı bir sunumla anlatıldı.


Mimar Metin Kılıç, eğimli bir arazı üzerine konumlanan ve farklı yapım tekniklerinin bir arada kullanıldığı özel bir proje olan Asma Bahçeler'in ününün ülke sınırlarını aştığını ve bu durumun gurur verici olduğunu söyledi.


Kılıç, “Asma Bahçeler'de özel bir mimari konsept belirledik. Kademeli olarak aşağıya inen konutlar birbirinin önünü kapatmıyor. Her konut kendi müstakil bahçesine sahip. Her bahçe de bir diğerinin çatısı aslında. Projede özel yalıtım malzemelerini kullandık. Su ve ısı yalıtımı sayesinde binalar hem daha uzun ömürlü oluyor; hem de daha az enerji harcıyor. Teras konut anlayışıyla yükselen bu özgün mimari sayesinde Asma Bahçeler’den ev sahibi olanlar her gün yeşilin ve mavinin tonlarına karşı uyanıyor” dedi.
Bölgenin doğayla iç içe yapısı, sessiz ortamı, temiz havası ve kent merkezine olan yakınlığıyla farklılaştığını dile getiren Tanyer Yapı Genel Müdürü Taylan Tanyer de, projenin inşaat teknikleri kadar mimari tasarımı ve peyzajıyla dikkat çektiğini vurguladı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum