Reklam

357 milyar dolarlık ihracatın şampiyonları ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı

EGEOLAY/TİM Başkanı Mustafa Gültepe, küresel ticaretin 1,1 trilyon dolar daraldığı 2023’te 255,4 milyar dolarlık mal ve 101,7 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attıklarını söyledi. 575 milyar dolarlık 2028 hedeflerine ulaşabilmek için ihracatı her yıl ortalama yüzde 10 arttırmak durumunda olduklarını belirten TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Son 1,5 yıldır rekabet gücümüz zayıflıyor. Üretim maliyetlerinde Asyalı rakiplerimizden yüzde 30-50 pahalıyız. Avrupa’daki birçok ülkeye göre de yüzde 20 daha pahalı hale geldik. Bu durum ihracatımıza olumsuz yansıyor” dedi.

357 milyar dolarlık ihracatın şampiyonları ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı
Editör: Ege Olay
10 Haziran 2024 - 00:54 - Güncelleme: 10 Haziran 2024 - 00:56
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 31. Genel Kurulu ile ‘İhracatın Şampiyonları’ ödül töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. 2023’te 255,4 milyar dolarlık mal ve 101,7 milyar dolarlık hizmet ihracatına en yüksek katkıyı sunan ilk 10 firma ile e- ihracatta ilk sırayı alan firmaya ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi.
TİM Başkanı Mustafa Gültepe, törende yaptığı konuşmada ihracatı Türkiye ekonomisinin lokomotifi ve dışa açılan yüzü olarak gördüklerini söyledi. Küresel ticaretin 1,1 trilyon dolar daraldığı 2023 gibi zor bir yılda 255,4 milyar dolarlık mal ve 101,7 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Gültepe, şöyle devam etti:
 
12 AYLIK İHRACATTA İLK KEZ 260 MİLYAR DOLAR SINIRIN AŞTIK
“Dünya mal ihracatındaki payımızı yüzde 1,08’e, hizmet ihracatında ise yüzde 1,29’a çıkardık. Bu yılın ilk beş ayında da ihracatımızı yüzde 4,5 arttırmayı başardık. Mayıs’ta 24,1 milyar dolarla tarihimizin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdik. 12 aylık ihracatta ise ilk kez 260 milyar doları aştık. Yaşadığımız zorluklara rağmen elde ettiğimiz başarıları yeterli bulmuyoruz. Çünkü biz Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına çıkarmak istiyoruz. 2028 için 375 milyar dolarlık mal ve 200 milyar dolarlık hizmet ihracatı hedeflerini ilk önemli sınav olarak görüyoruz. Bu hedefler için ihracatımızı her yıl ortalama yüzde 10 arttırmak durumundayız. Burada anahtar kelime rekabetçilik. 375 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmamız, mevcut pazarlardan daha fazla pay almamız ve yeni müşteriler bulabilmemiz için rekabetçi olmak durumundayız. Ancak son 1,5 yıldır rekabet gücümüz zayıflıyor. Üretim maliyetlerinde Asyalı rakiplerimizden yüzde 30-50 pahalıyız. Avrupa’daki birçok ülkeye göre de yüzde 20 daha pahalı hale geldik. Bu durum ihracatımıza olumsuz yansıyor. Güç kaybettiğimiz pazarlar oldu.”
 
KATMA DEĞERLİ İHRACATIMIZI ARTTIRMAK ZORUNDAYIZ
Mustafa Gültepe, rekabetçiliğin yanı sıra inovasyonla, yüksek teknolojiyle, küresel ölçekte markalarla ve yeşil üretim kapasitesiyle katma değerli ihracatı artırmak zorunda olduklarına dikkat çekti. Yeşil Mutabakat’a uyumun kritik önem taşıdığını bildiren Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu konunun tüm paydaşlarla bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiğine inanıyoruz. İhracatçı sektörlerimizin hepsi sürdürülebilirlik eylem planlarını tamamladılar. TİM olarak dönüşüm konusunda firmalarımıza rehberlik ediyoruz. TÜBİTAK’ın Dünya Bankası destekli Yeşil İnovasyon Teknoloji Mentörlük Programının çözüm ortağıyız.
Firmalarımızın karbon ayak izini ücretsiz olarak hesaplayabilecekleri GreenTİM Platformumuzu hizmete sunduk. Platform sayesinde ihracatçılarımız 500 milyon dolar tasarruf sağlayacak. Yeşil dönüşümde finansman kritik rol oynuyor. Bu konuda da Eximbank’la çalışmalarımız devam ediyor. Yakın gelecekte çalışmayı tamamlayıp, sonucu firmalarımızla paylaşacağız. Yeşil dönüşümün yanı sıra yeni yatırımlar için de finansman gerekiyor. İGE A.Ş. kuruluşundan itibaren finansman konusunda ihracatçımızın yanında yer alıyor. Geçen yıl ihracat ailemize kazandırdığımız Türk Ticaret Bankası’nın yeniden yapılandırma çalışmalarında sona yaklaşıyoruz. Bankamız inşallah yıl sonuna doğru faaliyetlerine başlayacak. İhracattaki büyümeyi sürdürülebilir kılmak için finansman koşullarının iyileştirilmesi ve yeni nesil teşvik mekanizmalarının devreye alınması gerekiyor.”
 
MERKEZ BANKASI’NIN İHRACAT BEDELLERİYLE İLGİLİ KARARI ÖNEMLİ BİR ADIM
Mustafa Gültepe, ihracat bedellerinin Merkez Bankası’na satış oranının yüzde 40’tan yüzde 30’a indirilmesini de önemli bir adım olarak değerlendirdi. Gültepe, normalleşme adımları çerçevesinde bu uygulamanın yakın gelecekte tamamen kaldırılacağına inandığını sözlerine ekledi.
 
Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da katıldı.
 
 
MAL İHRACATINDA İLK 10 FİRMA
1FORD OTOMOTİV SAN. A.Ş. 
2TOYOTA OTOMOTİV SAN. TÜRKİYE A.Ş. 
3STAR RAFİNERİ A.Ş. 
4TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş. 
5KİBAR DIŞ TİCARET A.Ş. 
6VESTEL DIŞ TİCARET A.Ş. 
7OYAK-RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI A.Ş. 
8ARÇELİK A.Ş. 
9MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş. 
10BAYKAR MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş. 
   
HİZMET İHRACATINDA İLK 10 FİRMA 
1TÜRK HAVA YOLLARI A.O. 
2PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş 
3GÜNEŞ EKSPRES HAVACILIK A.Ş. 
4İGA HAVALİMANI İŞLETMESİ A.Ş. 
5TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş. 
6YAPI MERKEZİ İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. 
7ODEON TURİZM İŞLETMECİLİĞİ A.Ş. 
8ANEXSERVİCES TURİZM ORGANİZASYON TAŞIMACILIK TİCARET A.Ş. 
9EKOL LOJİSTİK A.Ş. 
10CORENDON AIRLINES TURİSTİK HAVA TAŞIMACILIK A.Ş. 
   
E-İHRACATTA İLK 3 FİRMA 
1TRENDYOL DSM GRUP DANIŞMANLIK İLETİŞİM VE SATIŞ TİC. A.Ş. 
2LC WAİKİKİ DIŞ TİCARET A.Ş. 
3MODANİSA ELEKTRONİK MAĞAZACILIK VE TİC. A.Ş. 
   
   
 SEKTÖR 1’İNCİSİ OLAN FİRMALAR 
 HABAŞ SINAİ VE TIBBİ GAZLAR İSTİHSAL ENDÜSTRİSİ A.Ş.Çelik
 ŞİŞECAM DIŞ TİC. A.Ş.Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri
 KİBAR DIŞ TİCARET A.ŞDemir ve Demir Dışı Metaller
 FLO MAĞAZACILIK VE PAZARLAMA A.Ş.Deri ve Deri Mamulleri
 VESTEL TİCARET A.Ş.Elektrik ve Elektronik
 FERRERO FINDIK İTHALAT İHRACAT VE TİCARET A.Ş.Fındık ve Mamulleri
 TERSAN TERSANECİLİK SAN. VE TİC. A.Ş.Gemi, Yat ve Hizmetleri
 ERDEMOĞLU DIŞ TİC. A.Ş.Halı
 LC WAİKİKİ DIŞ TİCARET A.Ş.Hazırgiyim ve Konfeksiyon
 TÜRK HAVA YOLLARI A.O.Hizmet
 OBA FOOD GIDA SAN. TİC. A.Ş.Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri
 BOSCH TERMOTEKNİK ISI. VE KLİ. SAN. VE TİC. A.Ş.İklimlendirme Sanayii
 STAR RAFİNERİ A.Ş.Kimyevi Maddeler ve Mamulleri
 ÖZGÜR TARIM ÜRÜNLERİ İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş.Kuru Meyve ve Mamulleri
 EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.Madencilik Ürünleri
 TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAK. A.Ş.Makine ve Aksamları
 GÖKNUR GIDA MADDELERİ ENERJİ İMALAT İTH. İHR. TİC. VE SAN. A.Ş.Meyve Sebze Mamulleri
 HAYAT KİMYA SANAYİ A.Ş.Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri
 İSTANBUL ALTIN RAFİNERİSİ KIYMETLİ METALLAR TİC. A.Ş.Mücevher
 FORD OTOMOTİV SAN. A.Ş.Otomotiv Endüstrisi
 BAYKAR MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.Savunma ve Havacılık Sanayii
 GÜMÜŞDOĞA SU ÜRÜNLERİ ÜRETİM İHRACAT VE İTHALAT A.Ş.Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller
 QUEEN TARIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.Süs Bitkileri ve Mamulleri
 AK PA TEKSTİL İHRACAT PAZARLAMA A.Ş.Tekstil ve Hammaddeleri
 JTI TÜTÜN ÜRÜNLERİ SANAYİ A.Ş.Tütün
 UÇAK KARDEŞLER GIDA A.Ş.Yaş Meyve ve Sebze
 VERDE YAĞ BESİN MADDELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.Zeytin ve Zeytinyağı 

YORUMLAR

  • 0 Yorum